Лист щодо внесення змін до Регламенту аматорського радіозв’язку

. створено: . в розділі: Новини. Перегляди: 1455

(Додано PDF-файли українською та англійською мовами.)

Голові НКРЗІ

О. Животовському

 

Голові ДССЗЗІ

Ю. Щиголю

 

Генеральному директору ДП УДЦР

В. Корсуну

 

Міністру цифрової трансформації

М. Федорову

 

Голові Комітету ВР з питань цифрової трансформації

М. Крячко

 

Chairman, CEPT ECC

C. Woolford

 

Secretary-General, ITU

H. Zhao

Щодо внесення змін до Регламенту аматорського радіозв’язку України.

Шановні одержувачі листа!

Згідно із законом «Про радіочастотний ресурс України» громадська спілка «Всеукраїнська радіоаматорська ліга» (ГС ВРЛ) мала можливість прийняти участь в роботі по удосконаленню Регламенту аматорського радіозв’язку України (Регламенту) – основного документу, який описує статус радіоаматора та його взаємовідносини з державою.

У 2020 році, таке вдосконалення проходить під керівництвом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), та включене у «План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік» цієї установи під заголовком «Вдосконалення окремих положень Регламенту аматорського радіозв’язку України з метою досягнення європейського рівня радіоаматорства в Україні», який оприлюднено на офіційному вебсайті:

https://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=40&id=8894&language=uk

При роботі над змінами з боку ГС ВРЛ були залучені ведучі радіоаматори, радіоспортсмени, фахівці в галузі радіозв’язку, юристи, тощо. Ця робота розпочалася декілька років тому, коли члени нашої громадської спілки та інших об’єднань радіоаматорів почали звертатися до НКРЗІ, Адміністрації Держспецзв’язку (ДССЗЗІ) та Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (УДЦР) з численними пропозиціями щодо актуалізації Регламенту. Враховуючи, що останні помітні зміни в Регламенті були зроблені лише у 2010-2011 роках.

Радіоаматори сподівались, що спільно з державними установами, зараз, у 2020 році буде досягнутий значний прогрес. Зокрема, йдеться про надання українським радіоаматорам прав та свобод на рівні радіоаматорів країн Європейського союзу та інших розвинутих країн шляхом внесення відповідних значущих змін до Регламенту.

Тому, для провадження якісних змін, зі сторони радіоаматорської спільноти були спрямовані значні зусилля: вивчалося законодавство країн-членів ЄС, рекомендації CEPT та ITU, проводились консультації з радіоаматорами різних регіонів України. Члени ГС ВРЛ приймали участь у засіданнях робочих груп, які проходили спільно з представниками НКРЗІ та УДЦР. З кожного питання формувалися зважена позиція ГС ВРЛ, яка, на мій погляд, дійсно найкраще відповідала завданню: приведенню Регламенту до рівня сучасності.

У результаті, спільними зусиллями радіоаматорів, представників НКРЗІ та УДЦР, був підготовлений список змін до Регламенту, який розміщено на вебсайті НКРЗІ:

https://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=99&id=2001&language=uk

Слід оцінити: чи відповідають ці зміни сучасним інтересам та запитам радіоаматорів України? Чи стають вони у нагоді для «досягнення європейського рівня радіоаматорства»?

Незважаючи на те, що зміни у Регламенті дійсно виправляють деякі грубі помилки, новій редакції Регламенту властиві численні істотні недоліки:

  1. Не було додано жодного нового аматорського діапазону частот. Радіоаматори неодноразово зверталися до ДССЗЗІ, НКРЗІ та УДЦР з аргументованими проханнями додати наступні смуги частот: 472-479 кГц, 5.3515-5.3665 МГц, 69.900-70.500 МГц, 1240-1300 МГц, 2300-2450 МГц, 3400-3410 МГц. Зараз більшість цих смуг доступна світовим радіоаматорам, проте в Україні вони заборонені.

  1. Не були розширені існуючі радіоаматорські діапазони. В першу чергу йдеться про розширення діапазону 50.080-50.280 МГц до 50-52 МГц (або 50-54 МГц), яке прийняте у більшості країн. Крім того, потребують розширення, згідно із світовою практикою, діапазони 5.650-5.670 ГГц та 5.830-5.850 ГГц (до 5.650-5.850 ГГц), 10.1-10.15 ГГц (до 10-10.5 ГГц), 24-24.05 ГГц (до 24-24.25 ГГц), 76-81 ГГц (до 75.5-81.5 ГГц). Таким чином, жодна вимога українських радіоаматорів щодо розширення смуг частот не була виконана.

  1. Не був підвищений максимально допустимий рівень вихідної потужності передавача. Він є одним з найнижчих у світі та складає: 200 Вт у більшості КХ-діапазонів частот, 5 Вт – на УКХ-діапазонах. Українські радіоаматори неодноразово зверталися із проханням підвищити ці показники до міжнародного рівня. У багатьох країнах, включаючи сусідні країни (Білорусь, Польща, Румунія, Угорщина тощо) дозволені потужності передавачів досягають як мінімум 500-1000 Вт на КХ-діапазонах, та 50-100 Вт на УКХ-діапазонах. Порівняно з найближчими країнами, в Україні дозволені потужності аматорських радіопередавачів занижені у 5-10 разів.

  1. Жодним чином не були виконані вимоги сучасності про електронний документообіг.Незважаючи на вимоги закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Регламент передбачає офіційне спілкування радіоаматорів та державних установ виключно у паперової формі. Це значно гальмує документообіг, зокрема, в умовах пандемії COVID-19, та вказує на відсталість прийнятих змін до Регламенту.

  1. Не була ліквідована ганебна норма, яка зобов’язує радіоаматора вести апаратний журнал радіозв’язків, та на запит представників НКРЗІ надавати інформацію про свої контакти з тим чи іншим кореспондентом. Ця норма грубо суперечить вимогам статті 32 Конституції України та закону «Про захист персональних даних» в частині незаконного втручання у особисте життя. Тут порушується одне з основних прав громадянина.

  1. Не було ліквідоване зобов’язання, яке примушує українського радіоаматора-спостерігача (по суті, радіослухача) отримувати власний позивний сигнал виключно в УДЦР. Враховуючи, що радіоаматор-спостерігач (радіослухач) не користується радіопередавачем і на нього не розповсюджується дія Регламенту, це зобов’язання є перевищенням повноважень УДЦР: у світовій практиці позивні сигнали радіоаматорам-спостерігачам видаються громадськими об'єднаннями радіоаматорів. Крім того, шляхом офіційного запиту стало відомо, що УДЦР за останні декілька років не видав жодного позивного сигналу радіоаматорам-спостерігачам, таким чином, цей сервіс, крім іншого, є не актуальним.

  1. Всупереч закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Регламент передбачає, що радіоаматор повинен звертатися до філії УДЦР та кваліфікаційно-технічної комісії (КТК) виключно за місцем своєї реєстрації. В умовах військових дій на сході України, вимушеної міграції населення, а останній час також – в умовах пандемії COVID-19, ця практика призводить до значних затримок у отриманні радіоаматорських позивних сигналів, продовженні дії дозволів тощо. Радіоаматори вважають це штучно створеною перешкодою.

  1. Не було додано жодної нової радіотехнології. Радіоаматори звертались до НКРЗІ із запитами щодо використання нових технологій цифрового радіотелефонного зв’язку, а саме – DMR, D-Star, Yaesu System Fusion, зокрема, для будування мережі радіоаматорських ретрансляторів на УКХ. У багатьох країнах світу ці технології використовуються приблизно з 2000 року. Це призводить до того, що Українське радіоаматорське законодавство відстає від світового не менше ніж на 20 років.

Крім того, у новій редакції Регламенту існує безліч дрібних недоліків, які не були виправлені.

Таким чином, запропоновані НКРЗІ зміни аж ніяким чином не вирішують поставлене завдання – «досягнення європейського рівня радіоаматорства в Україні». Ці зміни є косметичними правками, які зовсім не вплинуть на життя українських радіоаматорів.

Тому вважаю, що прийняття запропонованих НКРЗІ правок до Регламенту є недоцільним.

Додатково, у тексті Регламенту виявлені численні ознаки прямої або непрямої дискримінації осіб та груп осіб за певними ознаками. Отже, у відповідності до закону «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», вимагаю проведення громадської антидискримінаційної експертизи існуючого Регламенту та проекту змін до нього.

 

З повагою,

Перший віце-президент ГС ВРЛ                                                                 О. Ананьєв

Вкладення:
Скачати цей файл (01.jpg)01.jpg[ ]172 Кб
Скачати цей файл (02.jpg)02.jpg[ ]363 Кб
Скачати цей файл (03.jpg)03.jpg[ ]309 Кб
Скачати цей файл (04.jpg)04.jpg[ ]115 Кб
Скачати цей файл (MessageVRL.pdf)MessageVRL.pdf[ ]453 Кб
Скачати цей файл (RA_112020.zip)RA_112020.zip[ ]12472 Кб

Offcanvas Module

Our themes are built on a responsive framework, which gives them a friendly, adaptive layout